Praca Życie codzienne

O odpowiedzialności

Bardzo często można usłyszeć o tym, że ktoś zachowuje się nieodpowiedzialnie. To zrozumiałe, ale warto zadać sobie pytanie, czym jest odpowiedzialne podejście? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym odpowiedź na to pytanie może sprawiać trudności.

Wszyscy powinni być odpowiedzialni

Z pewnością możemy mówić o postawie, z którą każda rozsądna osoba chce być kojarzona. Musimy też pamiętać o tym, że nie chodzi tylko o życie codzienne – nieodłączną częścią życia jest praca (a wcześniej szkoła).

Na pewno mowa o kimś, kto wykorzystuje swoje umiejętności w roztropny sposób. Wypada również odnotować, że należy przez to rozumieć pożytek dla siebie i innych. Można także powiedzieć, że odpowiedzialność to obowiązek moralny lub prawny, zgodnie z którym odpowiadamy za swoje czynny. Jeżeli założymy jakieś gapiostwo w pracy, być może przyjdzie szukać nowego zajęcia. Gdy zapomnimy o rodzinnej przysłudze, może skończyć się na kłótni czy też po prostu zwróceniu uwagi. Okoliczności są przeróżne i raczej nie ma sensu podawać większej liczby przykładów. Warto także zaznaczyć, że człowiek odpowiedzialny to człowiek, który jest mądry i dojrzały. Mowa na temat kogoś, kto doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie działania są zbędne.

Patrzenie się na rodziców

Niektórzy mogą stwierdzić, że jakieś znaczenie ma też wychowanie przez rodziców. Takie przedstawianie rzeczywistości jest zgodne z prawdą, ale nie oznacza to tego, że część osób może szukać wymówki. Zresztą wystarczy powiedzieć, że w pewnym wieku dzieci zaczynają uważać się za dorosłe. Jest to zrozumiałe i co bardzo ważne, z tym musi wiązać się określona perspektywa – jeśli ktoś uważa się za człowieka dorosłego (w domyśle odpowiedzialnego), należy postępować odpowiedzialnie. Dzieci też powinny tak postępować, ale umówmy się, że życie dzieci to coś zupełnie innego niż życie dorosłych. Wypada jeszcze dodać, że ewentualny brak wzorca wśród rodziców również jest jakąś wskazówką – można zauważyć, że dane zachowanie nie jest właściwe.