Praca

Czy niszczę sobie karierę?

Niszczenie sobie kariery zawodowej to coś, co brzmi dziwnie, prawda? Niemniej jednak powodów do zdziwienia nie ma. Krótko mówiąc, trzeba pamiętać o tym, że czasami ludzie nie zdają sobie sprawy ze wszystkiego.

Wykluczenie problemów

Zacznijmy od tego, że wykluczenie problemów to zadanie, które jest raczej niemożliwe do wykonania. Wydaje się, że zawsze może się coś zdarzyć. Oczywiście nie należy się tym załamywać. Można też powiedzieć, że trzeba odpowiednio się przygotować. Kiedy człowiek jest przygotowany, możemy mówić o spokoju i prostszej decyzji.

Niektórzy mogą stwierdzić, że konieczne jest profesjonalne podejście do swoich obowiązków. Takie myślenie jest jak najbardziej zrozumiałe i prawdziwe. Z tym że nie do końca – warto ocenić sytuację w szerszym kontekście.

O co chodzi?

Naturalnie są różne okoliczności – za przykład niech posłuży kreowanie się na kogoś innego (w pracy trzeba być sobą). Teoretycznie proste, ale w praktyce możliwe są różne problemy.

Dobrze też pamiętać o zgłaszaniu kłopotów – zgłaszanie kłopotów może zdawać się czymś, do czego nie należy przywiązywać szczególnej uwagi. Realia przedstawiają się jednak inaczej – nie można mówić tylko tego, że czegoś nie da się zrobić. Można powiedzieć, że takie podejście to brak koncentracji na rozwiązaniu, czyli coś, co nie może się podobać.

Nie ma też co ukrywać, że w pracy mogą być osoby niezastąpione. Czy takie osoby mają prawo myśleć o awansie? Ktoś może stwierdzić, że nie ma nad czym się rozwodzić, ale nie do końca tak jest – kto pozwoli na awans osoby, której nie da się nikim zastąpić? Nie mówiąc o tym, że tworzenie wizerunku osoby niezastąpionej może zostać wykorzystane przez kolegów i koleżanki z pracy.

Warto jeszcze zadać sobie pytanie, czy osiągnięcia zawsze przekładają się na efekty? Co by nie mówić, czasem efekty przechodzą niezauważone. Fałszywa skromność nie jest więc dobrą cechą. Naturalnie nie chodzi też w tym momencie o chwalenie się wynikami – wszystko sprowadza się do zadbania o dokładne przedstawienie faktów.

Co sądzisz o tych uwagach? Nietrudno wpakować się w kłopoty, prawda? Z drugiej strony to tylko przykładowe możliwości.

Wiadomości dotyczące pracy znajdziesz także pod tym adresem.