Nauka Życie codzienne

Walka z barierą językową

Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotna. Ma to swoje dobre i złe strony.

Co się dzieje?

Zacznijmy od dobrej strony – nauczenie się języka obcego (zwłaszcza angielskiego) stanowi spore ułatwienie w życiu. O szczegółach można opowiadać naprawdę długo, ale zostawmy to – wydaje się, że wszyscy mniej więcej zdają sobie sprawę z realiów.

Teraz przyjmijmy założenie, zgodnie z którym język angielski nie jest znany. Ktoś może powiedzieć, że nauka języka angielskiego jest prosta, ale takie stawianie sprawy jest niesprawiedliwe. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że nauka może przychodzić wolniej lub szybciej – nie ma jakiejś zasady. Do tego należy walczyć z przełamaniem bariery językowej.

Czym jest bariera językowa?

Bariera językowa to trudności w porozumiewaniu się mające związek z nieznajomością obcego języka. Co by nie mówić, jest to kłopot, z którym niełatwo sobie radzić, ale trzeba walczyć – teoria nie wystarczy. Zmaganie się z różnorakimi problemami można określić naturalną częścią życia.

Jeżeli potrzebujesz jakiejś wskazówki, pamiętaj, że nie należy przejmować się prostymi błędami. Popełnianie błędów stanowi normalną część procesu nauki. Niemniej dobrze było, żeby błędów nie było (do tego są błędy różnej wagi). Krótko mówiąc, najważniejszym celem jest komunikacja. Skoro już jesteśmy przy komunikacji – bardzo ważne jest zachowywanie kontaktu z językiem. Zagraniczne teksty warto czytać nawet wtedy, gdy jesteś w Polsce – w ten sposób możesz sprawdzić, czy rozumiesz kontekst. Jeśli zastanawiasz się teraz nad słuchaniem, musisz wiedzieć, że nie ma nad czym myśleć – nauka przez słuchanie także jest możliwa. Oczywiście opcji jest więcej, ale poprzestańmy już na tym, co znalazło się w tekście. Ludzie muszą wiedzieć, że walka z barierą językową nie jest łatwa i co najważniejsze, jest to walka, w przypadku której różne drogi prowadzą do sukcesu.