Życie codzienne

Relacje międzyludzkie a słuchanie

Relacje międzyludzkie są niezwykle ważne w życiu – tyczy się to życia prywatnego i zawodowego. Być może niektórzy twierdzą, że w zasadzie to nie ma się do czego odnieść, ale tak nie jest. Co więcej, skoncentrujemy się teraz wyłącznie na słuchaniu.

Co się dzieje?

Słuchanie jest rzecz jasna podstawą wszystkiego. Kiedy człowiek nie słucha, trudno dojść do porozumienia. Skoro już przy tym jesteśmy – badania wskazują, że aktywnie słuchamy od 25 do 50% czasu rozmowy. Pewnie dla niektórych zabrzmi to szokująco, ale teraz nie jest czas na to, aby się dziwić – pora na zrozumienie swoich relacji. Warto też zadać sobie pytanie, co się dzieje, kiedy nie słuchamy aktywnie?

Oczywiście jest to cos, do czego nie sposób dokładnie nawiązać. Niemniej jednak jak najbardziej można mówić o pewnych wnioskach. Weźmy pod uwagę myśli i emocje – czy nie jest tak, że to właśnie te sprawy nas pochłaniają? Warto też pamiętać o tym, że umiejętność słuchania to sztuka koncentracji na drugiej osobie. Dobrze też zadać sobie pytanie, co możemy powiedzieć na temat pojawiających się komunikatów? Czy nie jest tak, że mowa o komunikatach niejasnych lub sprzecznych? Wszyscy chyba powinni zgodzić się z tym, że niekiedy trudno wywnioskować, czego dotyczą słowa. Rzecz jasna może to również działać w drugą stronę. Nie trzeba też dodawać, że irytacja może pojawić się błyskawicznie.

Na wymienionych informacjach możemy zakończyć, aczkolwiek znalazłyby się zapewne jeszcze jakieś istotne sprawy. Ponadto najważniejsze jest zamienienie teorii na praktykę.