Ciekawostki Zdrowie Życie codzienne

Jaki jest mój wiek mentalny?

Czasami (a może nawet i często) można usłyszeć o tym, że niektórzy narzekają na swój wiek. Jest to rzecz jasna zrozumiałe, aczkolwiek warto dokładnie przyjrzeć się tematowi.

Znaczenie wieku

Niektórzy mogą mówić, że wiek nie ma większego znaczenia, ale takie stawianie sprawy to mijanie się z rzeczywistością. W pewnym momencie nie sposób sobie poradzić z określonymi ograniczeniami. Weźmy sobie pod uwagę sportowców – czy w najpopularniejszych dyscyplinach często mamy do czynienia z czterdziestolatkami?

Jest to pytanie z gatunku tych, na które dobrze sobie samodzielnie odpowiedzieć. Można też dodać, że niekiedy mówi się na temat wieku biologicznego. Gdyby ktoś nie wiedział – wiek biologiczny to efekt porównania z tym, co wyznaczają normy rozwojowe.

Co z moją mentalnością?

Zatrzymajmy się teraz przy mentalności – mentalność to coś, o czym słyszy się stosunkowo długo. Zostawmy też szczegóły – czy wszyscy wiedzą, że możemy mówić o wieku mentalnym? Mówienie o takim wieku na pewno może zaskakiwać.

Z drugiej strony wyjaśnienie jest dość proste (a przynajmniej takie można odnieść wrażenie) – wszystko sprowadza się do myślenia, działania i mówienia. Dokładnie rzecz ujmując, niektórzy mogą mieć duszę starszą lub młodszą niż organizm. Jeżeli interesujesz się konkretami, nie pozostaje nic innego jak rozejrzenie się za testem, który pozwoli ustalić wiek mentalny.

Jakby nie patrzeć, określenie wieku to nie tak prosta sprawa, jak niektórym może się wydawać. Można też powiedzieć, że wszystko sprowadza się do tematów, o których możemy rozmawiać długo.