Dzieci Zdrowie Życie codzienne

Chodzenie na palcach u dzieci

Dziecko chodzi na palcach i zastanawiasz się nad tym, czy jest to normalne? W takiej sytuacji musisz zdawać sobie sprawę z tego, że realia nie są tak klarowne, jak może się wydawać.

Pomyślmy o początkach

Wystarczy zastanowić się nad nauką chodzenia – nauka ma to do siebie, że nie wszystko może przebiegać, jak należy. Można też powiedzieć, że duże znaczenie ma wiek dziecka. Zatrzymując się jeszcze przy nauce – możemy mówić o testowaniu różnych sposobów stawiania kroków. Co więcej, dotyczy to nie tylko chodzenia na palcach.

Starsze dziecko

Załóżmy, że dziecko jest na tyle duże, iż nie powinno poruszać się na palcach. W takim przypadku oczywiście mamy niemały powód do zmartwień. Wypada też dodać, że chodzenie na palcach to nie tylko podejście wbrew naturze – to również podejście, które kosztuje znacznie więcej energii. Na tym naturalnie nie koniec – jedne rejony ciała niepotrzebnie odpoczywają, a inne są niepotrzebnie obciążone.

Co robić?

Kiedy jest kłopot, nie pozostaje nic innego jak poszukiwanie wyjścia. Nie ma też co ukrywać, że w tym momencie pojawia się problem, ponieważ przyczyn może być wiele. Można też powiedzieć, że z punktu widzenia osteopatii warto pomyśleć o dysfunkcjach napięcia mięśniowego. Krótko mówiąc, jest to nawiązanie do wysokiego napięcia w dużych i silnych grupach mięśniowych.

Rzecz jasna trzeba też pamiętać o tym, że żaden tekst nie zastąpi wizyty u specjalisty. Można również dodać, że kiedy tematem jest zdrowie, nie wolno czekać – w pewnych okolicznościach konieczne jest natychmiastowe działanie.