Ciekawostki Życie codzienne

Nuda jest potrzebna?

Nie ma co ukrywać, że znudzenie może wykończyć. Niemniej jednak nuda to coś, z czym jak najbardziej trzeba się liczyć – zdarzają się różne sytuacje.

Jak radzić sobie z nudą?

Kiedy jest nudno, wydaje się, że sprawa jest prosta – nie pozostaje nic innego jak szukanie sobie jakiegoś zajęcia. Z drugiej strony warto jednak zadać sobie pytanie, co wiemy na temat nudy?

Pytanie może brzmieć dziwnie, ale absolutnie nie ma się czemu dziwić. Wystarczy zapoznać się z opinią Adama Philipsa (jednego z ważniejszych psychoanalityków w historii) – Philips twierdził, że dzięki nudzie człowiek uczy się w spokoju czekać. Kiedy doda się do tego nieznaną przyszłość, możemy mówić o spokojnym czekaniu na coś nieznanego.

Warto także zastanowić się nad „uwalnianiem” uwagi – czy nuda nie sprawia, że możemy zauważyć coś, co wcześniej nam umykało? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nasza uwaga nie jest kontrolowana. Nie można też zapomnieć o tym, że nudzące się dziecko to w przyszłości osoba dorosła. Oczywiście nie chodzi tylko o „uwalnianie” uwagi – po prostu trzeba wiedzieć, że mowa o kimś, kto nie ma jeszcze wykształconego światopoglądu.

Bez przesady

Naturalnie należy też pamiętać o tym, że z niczym nie należy przesadzać. Musimy uwzględniać, że różne okoliczności niosą za sobą różne zalety. Zresztą wystarczy pomyśleć o sięganiu po coś nowego – to rozwój, nowa opowieść dla znajomych czy poczucie dobrze spędzanego czasu.

Można powiedzieć, że wszystko sprowadza się do znalezienia równowagiaktywność jest ważna i nuda jest ważna.