Życie codzienne

Czy szukając miłości zwracamy uwagę na podobieństwa do rodziców?

Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice nie są zadowoleni z chłopaka córki lub dziewczyny syna. Trzeba też sobie powiedzieć wyraźnie, że żarty o teściowych nie wzięły się z niczego.

Czy szukamy kogoś podobnego do ojca/matki?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są różne sytuacje. Oczywiście nie chodzi teraz o skupianie się na wszelkich możliwościach – skoncentrujemy się na podobieństwie do rodziców.

Podobieństwo do rodziców dla wielu osób może wydawać się dziwne, ale powodów do zdziwienia nie ma. Warto również podkreślić, że mowa o czymś, co niekoniecznie jest od razu jasne. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z instynktownym działaniem. Zresztą możemy też podejść do tematu z innej strony – czasem zdarza się tak, że młoda osoba uważa, iż nie popełni błędów rodziców. Nauka na błędach (zwłaszcza cudzych) jest ważna, ale przy unikaniu błędów rodziców jest trudno. Rzecz jasna chodzi o podobieństwo wynikające z więzów rodzinnych.

Ktoś może zapytać, dlaczego szuka się osoby podobnej do rodzica? Takie pytanie jest zrozumiałe, ale naprawdę niełatwo udzielić odpowiedzi. Można usłyszeć choćby o tym, że znaczenie ma przywiązanie. Taka teoria brzmi prawdopodobnie, ale nie sposób powiedzieć, czy jest prawdziwa.

Czy bycie z kimś podobnym do rodzica jest dobrym pomysłem?

Warto jeszcze nawiązać do przebiegu związku – jak określić związki, które powstały dzięki podobieństwu do rodzica? Naturalnie nigdy nie ma gwarancji, ale możemy mówić o ciekawych wnioskach.

Być może zabrzmi to zaskakująco, ale można mówić o większym szczęściu, lepszym budowaniu relacji i większej satysfakcji. Oczywiście to wszystko tyczy się koncentrowania na pozytywnych cechach rodzica – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziewczyna/chłopak może mieć złe cechy mojego rodzica.