Praca Zdrowie Życie codzienne

Jak radzić sobie ze strachem?

Na czym polega życie? Oczywiście jest to pytanie, w przypadku którego nie ma jednej odpowiedzi. Niemniej jedno jest pewne – życie w dużej mierze polega na tym, aby pokonywać własne lęki.

Życie ze strachem

Jesteśmy różni – wystarczy zwrócić uwagę na życie codzienne – są osoby kontaktowe i takie, które mają problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym strach dotyczy wyłącznie tej drugiej grupy. Weźmy sobie za przykład choćby zmianę miasta w związku z nową pracą – taka sytuacja może wydawać się ogromnym wyzwaniem. Warto też spojrzeć na wszystko z drugiej strony – wspomniana druga grupa może twierdzić, że niektórzy mają fajnie, bo niczego się nie boją.

Wymienione przypuszczenia są zrozumiałe, co nie znaczy, że mowa o czymś, co ma przełożenie na rzeczywistość. Strach jest zawsze – to nie jest coś, co możemy wykluczyć. Po prostu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się różne przypadki – jedna osoba może myśleć o kontakcie z dziewczyną, a druga będzie skupiać się na swoich problemach finansowych. Ponadto możemy mówić o kontrolowanym strachu i takim, który paraliżuje.

Można powiedzieć, że strach to coś, z czym trzeba nauczyć się żyć. Wypada również dodać, że strach jest potrzebny i dobry. Krótko mówiąc, jest to ochrona przed podejmowaniem nieodpowiedzialnych decyzji.

Jak zwalczyć strach?

W ten sposób dochodzimy do zwalczenia strachu. Walka ze strachem to temat, o którym można mówić długo – wydaje się, że nie ma drogi gwarantującej sukces. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że pokonanie strachu jest ekstremalnie trudnym zadaniem. Można nawet powiedzieć, że pewne wnioski są oczywiste.

Najlepszym przykładem jest przyczyna lęku – jeżeli pojawiają się jakieś skutki, należy szukać przyczyny. Warte zaznaczenia jest też to, że przyczyny mogą mieć związek z dzieciństwem. Podawanie przykładów nie ma sensu – możliwości jest wiele. Wypada też odnotować myślenie o najgorszej możliwej sytuacji. Kiedy taka sytuacja zostanie zwizualizowana, warto zadać sobie pytanie, czy jest się czego bać? Do metod walki ze strachem można też zaliczyć m.in. pracę fizyczną czy zmniejszenie oczekiwań – ewentualne dążenie do ideału to nic złego, ale ze wszystkim da się przesadzić.