Życie codzienne

Geny i środowisko

Stosunkowo często można usłyszeć, że ktoś wdał się w ojca lub matkę. Mówienie o dziedziczeniu cech to nic dziwnego, ale warto pamiętać o tym, że geny da się oszukać – to nawiązanie do wpływu środowiska (sytuacja jest skomplikowana).

Geny i środowisko – niezła mieszanka

Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co możemy powiedzieć o wpływie genów na środowisko i środowiska na geny? Można przypuszczać, że jest to temat, do którego ludzie nie potrafią się ustosunkować. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że mowa o czymś skomplikowanym. Do tego jest odwrotnie, ponieważ wystarczy wiedzieć, że geny popychają ku określonemu środowisku, a środowisko może wpływać na geny – to wszystko. Oczywiście osoba spokojna stawia na skromne wydarzenia, ale zdarzają się różne sytuacje. Mówiąc wprost – czasem jest tak, że znajdujemy się w miejscu, które nam nie odpowiada. To właśnie jest świetna szansa na to, aby środowisko zaczęło wpływać na geny.

Wiek ma znaczenie

Warto również odnieść się do wieku, wszak wszyscy się starzejemy i co najistotniejsze – cały czas nie jesteśmy tacy sami. Zmiany te mają związek z tematem tekstu – realia są takie, że wpływ genetyki i środowiska może się zmieniać. Ważne jest też to, że zmiany czasem mogą mocno zaskoczyć. Weźmy sobie pod uwagę inteligencję – może się wydawać, że wraz z wiekiem zwiększa się znaczenie środowiska, ale jest dokładnie odwrotnie. Wypada też podkreślić, że mowa o fakcie, któremu dowodzą badania. Pewną kontrowersją jest to, co dzieje się po 80 roku życia, ale to w tym momencie jest bez znaczenia.