Praca Życie codzienne

Pobudzenie kreatywności – możliwe?

Masz kłopot z kreatywnym myśleniem i zastanawiasz się nad tym, jak poradzić sobie z tym problemem? Być może niektórzy się z tym nie zgodzą, ale realia są bezwzględne – brak kreatywności to coś, co lepiej zwalczyć. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że kreatywność przydaje się w różnych sytuacjach.

Jesteśmy różni

Oczywiście jesteśmy różni i nie chodzi o zmianę w tym zakresie. Weźmy pod uwagę osoby, które zaliczają się do domatorów – takie osoby wiele czasu spędzają w domu. Ponadto mowa o ludziach, którzy raczej stronią od wielkich imprez. Niemniej jednak samotność (czy coś przypominającego samotność) po pewnym czasie może zacząć doskwierać. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym prędzej lub później czegoś zaczyna brakować. Kiedy do tego dojdzie, może pojawić się kreatywne podejście – rzecz jasna chodzi o zmianę swoich przyzwyczajeń, wszak to nigdy nie jest łatwe zadanie. Choć trzeba też przyznać, że kreatywność może mieć znaczenie w bardzo wielu okolicznościach – weźmy sobie za przykład choćby gotowanie, podczas którego stawia się na nowości. Oczywiście należy jednak uważać, żeby nie przesadzić, ale to temat na inny tekst.

Wszyscy jesteśmy kreatywni

Koniecznie trzeba też podkreślić, że wszyscy jesteśmy ludźmi kreatywnymi. Gdyby pojawiały się co do tego jakieś wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest przypomnienie sobie dzieciństwa. Dzieciństwo jest równoznaczne z kreatywnością – czy nie jest tak, że wszystkie maluchy interesują się światem? Pamiętajmy też o tym, że kreatywność może mieć miejsce podczas lekcji – to nawiązanie do odpowiedzi bez przejrzenia materiału.

Ćwiczenie kreatywności

Tak dotarliśmy do sedna sprawy, a mianowicie tego, że kreatywność można ćwiczyć – w największym skrócie chodzi o ćwiczenia wymagające twórczego myślenia. Takie zadania powodują, że człowiek po prostu musi myśleć. Ważne jest też to, że ćwiczenia na kreatywność to temat, w przypadku którego zawsze można coś wymyślić. Na dobrą sprawę już samo tworzenie zadań wymaga kreatywności. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że wymyślanie zadań nie jest najważniejsze (ponadto w internecie możemy znaleźć wiele propozycji).