Zdrowie Życie codzienne

Co po zdradzie?

Zdrada w związku to coś, co zawsze trudno zrozumieć. Z jednej strony można myśleć o dobrych wspomnieniach, a z drugiej mogą pojawić się pretensje do siebie. Warto też zastanowić się nad znaczeniem zdrady – czy brak wierności jest równoznaczny z końcem związku?

Przyszłość po zdradzie

Zdrada może kojarzyć się z końcem związku (słuszne zresztą), ale pamiętajmy o tym, że są jeszcze inne opcje. Na pewno bardzo ważne jest znaczenie, jakie zostanie nadane zdradzie.

Zresztą zacznijmy od rozwodów – jak można określić rozwód wynikający ze zdrady? Co możemy powiedzieć o ludziach, którzy twierdzą, że koniec związku to jedyne wyjście? Oczywiście nie sposób mówić o szczegółach (wszak jesteśmy różni), ale wydaje się, że można mówić o pewnym punkcie wspólnym – chodzi o patrzenie na dwie opcje – coś jest dobre lub złe.

Można też wyróżnić osoby, dla których zdrada jest niezaleczoną raną – raną, która ciągle krwawi. Takim osobom na pewno jest trudno, ale nie oznacza to skupiania się na rozwodzie. Można też powiedzieć, że są to osoby, którym zależy na dalszej przyszłości. Warto również odnotować, że dla niektórych osób zdrada może oznaczać swego rodzaju komunikat. Nie trzeba chyba dodawać, że zdrada zawsze zmienia – nie sposób udawać, że dalej jest tak samo.

Dobrze też pamiętać o tym, że wzięcie odpowiedzialności za zdradę może oznaczać początek transformacji związku.

Czym jest zdrada?

Warto również zadać sobie pytanie, czym jest zdrada? Oczywiście nie jest to pytanie, w przypadku którego można mówić o jednej odpowiedzi – zdrada może oznaczać choćby wołanie. Co więcej, jest to przypadek, który należy uznać za stosunkowo częsty. Interesującym przykładem jest też podniesienie poczucia własnej wartości – tyczy się to osób strofowanych czy kontrolowanych.

Czy zdrada może zostać przepracowana?

Na koniec coś optymistycznego, a mianowicie przepracowanie zdrady. Zapewne nie wszyscy się z tym zgadzają, ale realia są jednoznaczne – zdradę da się przepracować. Oczywiście nie jest łatwo, ale nie powinno to niczego zmieniać. Przepracowanie zdrady może pozwolić dotrzeć do głębokich potrzeb i co za tym idzie, niewykluczone jest porozumienie. Zdrada nie musi przekreślać tego, co powstało.

Ponadto przepracowanie zdrady to szansa na to, aby zapomnieć o przyszłości.