Osiem województw w kraju otrzymało ostrzeżenie o drugim stopniu zagrożenia burzami. Przewiduje się, że w tych województwach temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
Osiem województw szczególnie narażone
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województw:
- kujawsko-pomorskiego,
- pomorskiego,
- mazowieckiego,
- zachodniopomorskiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego.
W tych województwach temperatura w ciągu dnia może osiągnąć 32 stopnie, a nawet więcej. W związku z tym zaleca się mieszkańcom (zwłaszcza małym dzieciom i osobom starszym), aby nie opuszczały domu, jeżeli nie jest to absolutnie koniecznie. A w razie potrzeby maksymalnie osłaniały się przed słońcem.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia, natomiast zostały wydane dla województw:
- śląskiego,
- podkarpackiego,
- małopolskiego,
- świętokrzyskiego.
Intensywne burze w całym kraju
Mieszkańcy pozostałych województw również nie powinni tracić czujności. Co prawda nie muszą obawiać się na razie tak wysokich temperatur, ale synoptycy przewidują obfite burze w całym kraju. Burze te mają być groźne i nagłe. Możliwe pojawienie się obfitego deszczu, gradu oraz porywisty wiatr. Szczególnie narażone mają być rejony na zachodzie i południu Polski. Tam deszcze mogą być najbardziej obfite, co może skutkować powodziami.
Czasem powódź, czasem susza
Chociaż burze mają być nagłe i obfite w opady, to niestety nie pomoże zlikwidować problemu suszy, zwłaszcza w rejonach Noteci, Warty i Narwy. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego, zwłaszcza okolic Wrocławia, powinni jednak uważać na gwałtowne podniesienie się stanu wód i liczyć się z ewentualnymi podtopieniami.
W nocy również ciepło
Mogłoby się wydawać, że chociaż w nocy odpoczniemy od fali upałów. Tymczasem różnice temperatur są niewielkie. O ile w ciągu dnia możemy spodziewać się nawet do 32 stopni, o tyle w nocy temperatura może spaść zaledwie do 26 stopni Celsjusza.
Mapa burzowa
Dobrym rozwiązaniem, aby nie dać się zaskoczyć burzy, jest skorzystanie ze stron lub aplikacji oferujących mapę burzową. Dzięki danym satelitarnym będziemy w stanie sprawdzić, gdzie aktualnie jest ognisko burzy, oraz w którym kierunku się porusza. Wówczas rozważniej będziemy mogli zaplanować swoją podróż.
Jak uchronić się przed upałem?
- Należy unikać nasłonecznionych miejsc, w miarę możliwości nie opuszczać domu.
- Pić duże ilości płynów.
- Smarować się kremem z filtrem i nosić nakrycie głowy.
- Osoby starsze i małe dzieci (w tym niemowlęta) nie powinny wychodzić na upał.
- Dbaj o dobre natlenienie i staraj się schłodzić przy pomocy basenu, miski z zimną wodą, kompresem lub wentylatorem.
Jak zachować się, gdy zastanie nas burza?
- Unikaj przebywania w pobliżu szczytów gór, linii wysokiego napięcia, wysokich drzew.
- Unikaj otwartych przestrzeni.
- Jeżeli przebywasz w wodzie, wyjdź z niej.
- Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni, a nie masz gdzie się schować, kucnij, złap się za kostki. Najlepiej gdybyś siedział na czymś suchym i płóciennym lub skórzanym.
- Usuń metalowe elementy z ubrań.
- Będąc w grupie, zachowajcie odstępy
Upały i burze, znakiem zmiany klimatu?
Do lekkich zim, fal upałów u burz latem, powinniśmy się powoli przyzwyczajać. Według specjalistów to, co obserwujemy od kilku lat, jest niczym innym jak oznaką zmiany klimatu. Klimat ociepla się, a więc okres zimowy jest łagodniejszy, natomiast czas letni obfity jest w wysokie temperatury oraz gwałtowne burze. Polska nie jest jedynym krajem, gdzie nastąpiła taka kolosalna zmiana temperatur i pogody. Obecnie zdarzają się dni, gdy nasze termometry pokazują temperatury zbliżające się do 40 stopni. Jeszcze niedawno takie upały kojarzyliśmy raczej z Włochami, czy Hiszpanią. Tymczasem w tych krajach, zdarza się, że pogoda jest wręcz pustynna. Nie ma jednak powodów do obaw. Taki proces ocieplania się klimatu, jest zupełnie naturalny. Szacuje się, że w ciągu 20 lat, burze przybiorą jeszcze na sile, a temperatura wzrośnie jeszcze o kilka stopni.