Aktualności

Opał a oszczędność – co wybrać?

Stosunek jakości do ceny w przypadku opału jest istotny. Tani węgiel nie oznacza wcale sporych oszczędności, a wręcz przeciwnie, często wychodzi w efekcie dużo drożej, niż ten droższy. Dlatego, zanim zakupimy dany opał, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Jakość a cena

Klient zawsze chce dobrze i tanio. Jednak każdy producent, czy sprzedawca powie mu, że jak ma być dobrze, to nie będzie tanio, a jak ma być tanio, to z pewnością kosztem jakości. Kilogram wysokokalorycznego węgla, jest droższy niż ten niskokaloryczny. Jednak kupując opał lepszej jakości, w efekcie zużywamy go mniej, a więc mamy go na dłużej. Kiepskiej jakości węgiel, szybko się spali, dając bardzo mało ciepła. Dlatego bardziej niż ceną za kilogram samą w sobie, należy kierować się wartością opałową, a więc kalorycznością i na jej podstawie obliczać, który węgiel będzie dla nas tańszy i bardziej opłacalny.

Piec i ilość potrzebnego ciepła

Kolejną rzeczą, którą musimy mieć na uwadze to piec oraz to jak często będziemy korzystać z niego. Opał możemy zakupić do pieca, który przez większość roku będzie ogrzewał dom, czy wodę, ale również możemy go wykorzystać do okazjonalnie rozpalanego kominka. Jednocześnie to jakiej jakości jest piec, czy kocioł ma spore znaczenie. Od tego, jak się rozpala, jaką technikę w nim zastosowano, zależy po prostu czas spalania węgla i wytwarzanego ciepła.

Ekogroszek najlepszym rozwiązaniem

Jest ekologiczny, tani i wysokoenergetyczny. Większość użytkowników decyduje się na zakup ekogroszku właśnie ze względu na ekonomię i ekologię tego produktu. Dodatkowo jest wygodny w użytkowaniu, oraz bezpieczny dla naszych pieców.

Tani węgiel, drogie naprawy

Mało osób o tym wie, albo pamięta, ale tani węgiel z niesprawdzonego źródła, może skutecznie uszkodzić nam piec, czy kocioł, a nawet nas samych zatruć. Zwłaszcza jeżeli w składzie opału są spore pokłady tlenku siarki lub innych szkodliwych substancji. Najlepszy scenariusz w takiej sytuacji zakłada tylko naprawę urządzenia grzewczego, najgorszy- wizytę całej rodziny w szpitalu z poważnym zatruciem. Dlatego, należy kupować opał tylko ze sprawdzonego źródła i jednocześnie traktować zbyt niską cenę, jako coś bardzo podejrzanego.

Opał mieszany, tanie i skuteczne rozwiązanie

W czasie sezonu grzewczego warto rozważyć zakup opału mieszanego. Przykładowo jeżeli decydujemy się na palenie węglem, to możemy kupić trochę węgla brunatnego, trochę ekogroszku i tonę węgla kamiennego. Dwa pierwsze możemy użyć w okresach przejściowych lub do ogrzewania wody. Węgiel kamienny dobrej jakości sprawdzi się na siarczyste mrozy. Węgiel brunatny ponadto jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą ciągle dokładać do pieca i zaoszczędzić. Pali się on długo, a ciepło, które powstaje, rozkłada się równomiernie. Brykiet jest też dużo tańszy niż czysty, wysokokaloryczny węgiel kamienny.

Kupuj na zapas!

Nie jest tajemnicą, że opał jest dużo tańszy poza sezonem grzewczym niż w trakcie niego. Jeżeli mamy miejsce, gdzie możemy składować opał, warto kupować go na zapas, przed sezonem grzewczym, wówczas jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Gdzie kupować opał?

Opał, zwłaszcza czysty węgiel najlepiej kupować bezpośrednio z kopalni. Niestety, w sezonie kopalnie często nie wyrabiają i zostaje miał, który nie ma dużej wartości opałowej. Wówczas możemy zwrócić się do dystrybutorów lub zaryzykować i zakupić węgiel zagraniczny. Jednak tutaj musimy szczególnie uważać, należy zwłaszcza unikać węgla Chińskiego, który charakteryzuje się niską kaloryką i wysoką zawartością metali ciężkich i siarki. Węgiel prawie wcale nie grzeje, brzydko pachnie, a opary mogą być toksyczne. Dlatego rozważniej, jeżeli duże koncerny węglowe nie mają opału, zwrócić się do tych mniejszych, które oferują opał o niezłej kaloryce w dobrej cenie.