Aktualności Technologie

Polska kolej ma się coraz lepiej – pociągiem nad morze!

Obecnie coraz więcej osób wybiera pociąg jako środek komunikacji. Najczęściej turyści kursuj na trasie Warszawa-Trójmiasto. Tylko w ciągu 2 tygodni lipca z kolei skorzystało aż 1,5 miliona pasażerów. A liczba ta ciągle rośnie. Jak informuje PKP Intercity, już na początku wakacji przewiozła na wspomnianej trasie o 30 % więcej pasażerów, aniżeli na popularnej Warszawa-Kraków.

Internetowa sprzedaż biletów

PKP znacząco ulepszyła system sprzedaży biletów przez internet. Obecnie bilety możemy nabyć, wymienić, a nawet zwrócić do PIĘCIU minut przed odjazdem pociągu. Dotychczas zakupu lub zmian, pasażerowie mogli dokonać na 15-30 minut przed planowanym odjazdem. Dotyczy to głównie biletów krajowych, lecz też niektórych tras międzynarodowych.

Podróż pociągiem a pandemia

Podróżujący nie muszą się jednak obawiać o kwestie higieny związane z pandemią COVID-19. PKP informuje, że pociągi są systematycznie czyszczone i dezynfekowane, po zakończeniu przejazdu. Jednocześnie pracownicy, stosują się do wszelkich wytycznych rządu odnośnie zachowania zasad higieny podczas pandemii. Co istotne, aby zapewnić pasażerom maksymalne bezpieczeństwo, pracownicy kontrolują, czy wszelkie obowiązki odnośnie noszenia maseczek, czy zajmowania miejsc są przestrzegane przez podróżujących. Dlatego też została wprowadzona obowiązkowa rezerwacja miejsc, we wszystkich kursach, nawet tych, które wcześniej takiej rezerwacji, nie miały. Konduktorzy są również wyposażeni w maseczki, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji.

Pociągiem nad morze – jak przygotować się do podróży?

Podróż pociągiem nad morze, zwłaszcza w czasie pandemii może nie być najprostsza. Szczególnie jeżeli czeka nas kilku, a nawet kilkunastogodzinna trasa. Dlatego warto wiedzieć jak się do niej przygotować, tak by minęła nam przyjemnie i szybko.

  • Zaopatrz się w kilka maseczek wielorazowych lub jednorazowych (maseczkę należy zmieniać, co jakiś czas, zwłaszcza gdy jest gorąco)
  • Zabierz ze sobą przekąski i dużo wody. Najlepiej sprawdzą się kanapki, z czymś, co nie pachnie intensywnie i pod wpływem ewentualnego upału nie rozmoczy pieczywa.
  • Zakup bilety wcześniej przez internet.
  • Zabierz ze sobą książkę, krzyżówki lub inny zabijacz czasu. Unikaj wyciągania drogiego telefonu, czy laptopa. Unikniesz tym samym kradzieży, złodzieje nie śpią.
  • Miej ze sobą mokre chusteczki, nakładkę na sedes jednorazową, płyn do dezynfekcji i podstawowe leki takie jak: paracetamol, środek na biegunkę, środek na komary, maść na ugryzienia, maść na oparzenia słoneczne, krem z filtrem, lek na alergię, lek na chorobę lokomocyjną, plastry, wodę utlenioną, pęsetę, bandaż elastyczny i ewentualne leki, przyjmowane na stałe.
  • Naładuj telefon, możliwość komunikacji jest bardzo ważna.
  • Przygotuj sobie w bagażu podręcznym bluzę lub kurtkę, na ewentualne pogorszenie pogody.
  • Pamiętaj o dowodzie tożsamości lub legitymacji szkolnej/studenckiej.
  • Jeżeli wsiadasz na małej stacji, upewnij się, że pociąg, którym chcesz jechać, na pewno na niej staje, a nie tylko przejeżdża.
  • Jeżeli chcesz zabrać wózek/rower upewnij się, że w twoim pociągu jest taka możliwość.

Kilka ważnych informacji na czas pandemii

Obecnie w pociągach możemy zajmować co drugie miejsce. Oznacza to, że połowa miejsc jest wyłączona z obiegu, a zważywszy na popularność pociągów w ostatnim czasie, warto zrobić sobie rezerwację z wyprzedzeniem. Nad przestrzeganiem tego przepisu czuwają pracownicy kolei wraz ze strażą. Oznacza to, że jeżeli wszystkie miejsca będą już wypełnione i wszyscy, którzy wykupią miejsce, będą już w pociągu, jeżeli nikt nie wysiądzie na danej stacji, to również nikt nie wsiądzie. To kolejny argument za tym, aby nie planować podróży na ostatni moment. Rezerwacja miejsca w związku z tym, dotyczy również biletów okresowych. Jednocześnie ze względu na częste czyszczenie i dezynfekcje, czas oczekiwania na poszczególnych stacjach może się wydłużyć. Oczywiście w pociągach obowiązuje nakaz noszenia maseczek.