Aktualności

Złote pinezki Google już w Polsce – sprawdź miejsca!

Złote pinezki Google to wyróżnienie przyznawane najczęściej odwiedzanym i wyróżnianym lokalizacjom i atrakcjom turystycznym w Google Maps. W tym roku wyróżnione zostały również miejsca w Polsce. W sumie Złotą pinezkę otrzymało 16 miejsc, po jednym w każdym województwie.

Województwo śląskie – Kopalnia Guido

Kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu, obecnie nieczynna i udostępniona turystom do zwiedzania. Kopalnię można zwiedzać na poziomach 170,320 oraz pod poziomie 355. Pod ziemię zjeżdża się windą kopalnianą tzw. szolą. Można zobaczyć, jak działa maszyna wyciągowa z 1927 roku, czy inne maszyny górnicze. Wszystko oczywiście okraszone ciekawymi opowieściami przewodnika. Ponadto pod ziemią znajduje się pub, kaplica oraz sala koncertowa.

Województwo mazowieckie – Łazienki królewskie

Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta to najczęściej i najchętniej odwiedzane miejsce w Warszawie. Nic dziwnego, dawniej była nazywana najszczęśliwszym miejscem. Oprócz budynków i pawilonów znajdziemy tam cztery piękne barokowe ogrody. Nazwę zawdzięczamy natomiast budynkowi Łaźni. Poza bujną roślinnością na uwagę zasługują Pomnik Fryderyka Chopina, Świątynia Sybilli czy PomnikJana III Sobieskiego, Teatr Królewski, czy Stara Oranżeria. Łazienki utrzymane są w barokowej stylistyce, bardzo modnej w tamtych czasach, oraz utrzymane w klasycznym dla epoki bogactwie.

Województwo opolskie – Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Na Złotą Pinezkę zasłużyła również Opolska instytucja kulturalna. Budynek mieści w sobie trzy sale koncertowe w tym jedną mieszczącą aż 500 osób. W Filharmonii obywa się wiele międzynarodowych i krajowych festiwali kulturalnych. Goście mogą również liczyć na ciekawe koncerty muzyki klasycznej, ale również jazzu, czy poezji śpiewanej. Dla spragnionych działa restauracja Cztery Pory Roku, gdzie w przerwie możemy wypić aromatyczną kawę i oddać się pasjonującej rozmowie o sztuce i muzyce.

Województwo podkarpackie – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Założone po II wojnie światowej muzeum, to największe tego typu miejsce w Polsce. W muzeum etnograficznym znajdziemy relikty kultury polsko-ukraińskiej we wschodniej części Polskich Karpat wraz z Podkarpaciem. Co istotne muzeum otwarte jest cały rok, a na miejscu znajdziemy ponad 100 budowli. Na terenie muzeum znajduje się również stanowisko archeologiczne, gdzie znajdziemy ślady po osadzie celtyckiej.

Województwo wielkopolskie – Park Cytadela

Park ma powierzchnię 100 ha i znajduje się na terenie Poznania. Na terenie parku znajdziemy Muzeum Uzbrojenia oraz Armii ,,Poznań”, które mieszczą się w budynku dawnego Fortu Winiary. Sercem parku jest „Dzwon Pokoju i Przyjaźni między Narodami”. Wiele zabytków, czyni z Parku żywy pomnik historii. Na terenie parku znajdziemy cmentarze wojskowe, w tym cmentarz Bohaterów Radzieckich, czy Bohaterów Polskich.

Województwo łódzkie – Pasaż Róży

Znajduje się w podwórzu dawnego Hotelu Polskiego. Cały pasaż jest w istocie dziełem sztuki, a to za sprawą instalacji artystycznej. Ściany oficyny są wyłożone lusterkami o różnych kształtach. Wszystko to za sprawą artystki Joanny Rajkowskiej, która niezwykłe dzieło, stworzyła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur.

Województwo małopolskie – Zamek Królewski na Wawelu

Z pewnością pozycja ta nikogo nie dziwi. Zamek na Wawelu jest jednym z najważniejszych Polskich zabytków. To tu spoczywają szczątki wielkich Królów Polskich. To tutaj w dawnych czasach, gdy Kraków był jeszcze stolicą Polski, podejmowano najważniejsze decyzje dla Królestwa Polskiego. Poza pięknymi królewskimi komnatami możemy podziwiać cudowną architekturę oraz spotkać się twarzą w twarz ze smokiem Wawelskim.

Województwo świętokrzyskie – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

To niesamowita budowla, łącząca cechy architektury obronnej z mieszkalną. Legend na temat Zamku jest wiele. Sama budowla zachwyca i zadziwia niebanalną formą, pełną astrologicznej symboliki. Obecnie poleca się zamek zwiedzać z przewodnikiem, możliwa też jest ekstremalna wersja zwiedzania, wraz z nocną eksploracją zamku.

Województwo lubelskie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Barokowa rezydencja Zamoyskich i Bielińskich. W budynku zachował się oryginalny wystrój, tym samym jest to najbardziej autentyczny zabytek w kraju. Zachwyca pięknem i bogactwem, ponadto muzeum, znajduje się w sąsiedztwie ciekawych okoliczności przyrody.

Województwo lubuskie – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

To największe podziemne muzeum fortyfikacji na świecie oraz rezerwat nietoperzy. Łącznie pod ziemią znajduje się 30 km korytarzy, jednak nie wszystkie są udostępnione turystom do zwiedzania. Szacuje się, że podziemia zamieszkuje 12 gatunków nietoperzy.

Województwo dolnośląskie – Afrykanarium we Wrocławiu.

Niesamowita podróż w głąb ekosystemów wodnych i lądowych Afryki, w samym sercu Wrocławia. Jest to jedyne na świecie oceanarium poświęcone jednemu ekosystemowi. W Afrykanarium znajdziemy faunę i florę Afryki, wdzięcznie odtworzoną oraz przedstawioną zwiedzającym z dokładnym objaśnieniem i dbałością o szczegóły.

Województwo Kujawsko – Pomorskie – Muzeum Piernika

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda proces pieczenia pierników, to koniecznie musicie wybrać się do Torunia. W muzeum dowiemy się też, jak wyglądała manufaktura piernika z przełomu XIX/XX wieku. Muzeum może się również pochwalić największą kolekcją woskowych form w Europie.

Województwo podlaskie – Pałac Branickich

Piękny kompleks pałacowy z niesamowitymi ogrodami. Zwany również Wersalem Podlasia jest najlepiej zachowanym budynkiem epoki saskiej. W budynku mieści się muzeum, gdzie znajdziemy zasoby pałacowe udostępnione zwiedzającym.

Województwo warmińsko-mazurskie – Mosty w Stańczykach

Jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce, zwane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Położone są u wejścia do puszczy. Jeden most został zbudowany w latach 1912-1914, natomiast drugi w roku 1918. Mosty są masywne, wykonane z żelbetonu, dawniej służyły jako mosty kolejowe. Pod mostami przepływa rzeka Błędzianka.

Województwo zachodniopomorskie- Wały Chrobrego

Jedyna i słuszna wizytówka Szczecina. Z ich szczytu możemy podziwiać niesamowite widoki. Wały w istocie są tarasem widokowym, mierzącym 500 m wzdłuż rzeki Odry.

Województwo pomorskie- Zamek w Malborku

Jeden z najwspanialszych zamków w Europie. Wzniesiony przez zakon krzyżacki, obecnie jeden z zabytków UNESCO. W 1457 roku wrócił w ręce Królów Polskich, konkretnie Kazimierza Jagiellończyka. Obecnie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.