Zdrowie

Muzyka na dobry sen?

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Okazuje się jednak również, odpowiednie dźwięki mogą działać kojąco na nasz umysł, wpływać na samopoczucie, a nawet ułatwiać zasypianie. Są nawet specjalne utwory i kompozycje, których można słuchać przed snem i dzięki temu szybciej się zrelaksować i zasnąć.

Jak muzyka wpływa na sen?

Muzyka to fale dźwiękowe, które docierają do mózgu i wówczas zmieniają się w impulsy elektryczne. Wyobraź sobie taki wieczorny relaks: twoje łóżko, wygodny materac do spania, odpowiednio dopasowana poduszka pod głową i relaksująca, cicha muzyka w tle. Nasz mózg reaguje na dźwięki z otoczenia, wywołuje to procesy w ciele, począwszy od zmniejszenia napięcia i stresu poprzez wpływ na obniżenie produkcji kortyzolu, skończywszy na wydzielaniu tzw. hormonów szczęścia, które pozytywnie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na długość czy jakość snu. Jak to dokładnie wygląda w praktyce? Muzyka ma bezpośredni wpływ na kontrolowanie procesów związanych z wydzielaniem określonych hormonów w organizmie. Duże znaczenie ma na przykład wpływ relaksującej muzyki na mniejsze wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kortyzol wbrew pozorom jest niezbędny, bo na przykład jego rosnące stężenie nad ranem wybudza organizm ze snu i stawia ciało oraz umysł w stan gotowości. Jest to sygnał dla mózgu, że pora opuścić ciepłe łóżko i wygodny materac, bo dzień jest od funkcjonowania, a noc od spania.

Muzyka przed snem a hormony szczęścia

Relaksująca muzyka działa odprężająco, co powoduje zmniejszenie wydzielania kortyzolu, w efekcie człowiek czuje się bardziej zrelaksowany i znika stopniowo napięcie mięśniowe. Poza tym słuchanie muzyki, która jest przyjemna dla ucha, powoduje także typowo pozytywne reakcje organizmu. Przede wszystkim istotne jest zwiększone wydzielanie dopaminy, jednego z tzw. hormonów szczęścia. Dopamina uwalniana jest do mózgu w trakcie wykonywania przyjemnych czynności, takich jak jedzenie ulubionej potrawy, uprawianie seksu, sport czy właśnie słuchanie ulubionej lub chociaż przyjemnej muzyki. Odpowiednie stężenie dopaminy w organizmie sprawia, że czujesz się lepiej, masz pogodny nastrój, odczuwasz pozytywne nastawienie do świata. Dopamina pozwala radzić sobie ze stresem, ponadto łagodzi ból. W trakcie słuchania muzyki dużą rolę odgrywają też pozostałe hormony szczęścia – oksytocyna i serotonina.

Jaka muzyka jest najlepsze na sen?

Gust muzyczny to sprawa bardzo indywidualna – ktoś kocha muzykę klasyczną, a komuś innemu bardziej pasuje jazz. Jednak istotny jest nie tylko rodzaj muzyki, ale także, a może przede wszystkim – jej tempo. Naukowcy są zgodni, że najlepsza muzyka przed snem to taka, która ma tempo ok. 60-80 BMP (beats per minute), takie tempo jest najbardziej zbliżone do naturalnego rytmu pracy serca, który wynosi ok. 60-100 BMP. Najlepsze gatunki muzyki do słuchania przed snem to muzyka instrumentalna, klasyczna, kołysanki dla dzieci (mogą być też stosowane przez dorosłych), łagodny jazz, spokojna muzyka alternatywna. Raczej należy unikać muzyki z szybkim tempem i wokalem, bo głos będzie odbierany przez mózg jako sygnał do interakcji i obecność drugiego człowieka. Są też specjalne playlisty, na przykład na Spotify czy YouTube, stworzone z myślą o wieczornej relaksacji i ułatwianiu zasypiania. Przygotuj wcześniej łóżko i zadbaj o dobre warunki do relaksu, przyda się otulająca kołdra i wygodna poduszka pod głową.