Rozrywka Życie codzienne

Gry karciane, które warto znać

Gra w karty, to rozrywka dla całej rodziny. Zarówno dla młodszych, jak i starszych. Tak naprawdę w karty może grać każdy z nas.

To świetna okazja do wspólnego spędzania czasu, rozmów, zabawy i cieszenia się towarzystwem bliskich nam osób. Obecnie do wyboru mamy spośród wielu gier karcianych, a poniższy artykuł przybliży Ci najpopularniejsze z nich.

Makao – taktyka i strategia

Makao, to gra karciana, w której znaczenia ma myślenie taktyczne i strategiczne. W tej grze ilość uczestników może być dowolna – im większa ilość graczy, tym więcej potrzeba talii kart. Dla 2-4 osób najczęściej wystarczą 52 karty (1 talia).

Istnieje wiele odmiennych wersji Makao, natomiast główne zasady pozostają niezmienne. Gra rozpoczyna się od rozdania każdemu po 5 kart. Następnie z tej samej talii wybierana jest jedna karta, którą wykłada sie figurą go góry. Ważne, by nie była to karta funkcyjna: dwójka, trójka, czwórka, walet, dama, król bitny, as oraz joker. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara uczestnicy po kolei wykładają karty na stół, które pasują do leżącej na górze stosu. Jeśli nie posiadają odpowiedniej karty, to mogą dobrać jedną z talii.

Grę wygrywa osoba , która jako pierwsza pozbędzie się posiadanych kart. Słynne „Makao” wypowiada się w momencie, gdy w ręku gracza zostaje ostatnia karta. „Po makale” stosujemy, gdy ostatnia z kart uczestnika gry zostanie położona na stół. Gra kończy się kiedy wszystkie osoby, oprócz ostatniej, pozbędą się kart z dłoni.

Więcej o ciekawych sposobach na spędzanie wolnego czasu przeczytasz w portalu https://naspacer.pl/.

Wojna – prosta gra dla każdego

To gra karciana, która jest jedną z najbardziej popularnych gier, a jednocześnie cechująca się bardzo prostymi zasadami. Do jej rozegrania potrzebne są 2 osoby, które otrzymują po połowie kart z talii. Każdy z graczy kładzie przed sobą stos zakrytych kart. Uczestnicy jednocześnie wykładają na stół po 1 karcie z góry stosu. Ten, który wyłożył wyższą, zabiera obie i odkłada na spód stosu.

W przypadku, gdy obie karty są tej samej wartości, gracze kładą na nie po 1 zakrytej, a następnie po 1 odkrytej karcie. Pojedynek wygrywa osoba która położy kartę wyższa od przeciwnika i zabiera do siebie wszystkie 6 kart. Wojna kończy się w momencie, gdy jeden z graczy straci wszystkie posiadane karty, jednocześnie będąc przegranym.