Pozostałe

Sprężyny zawieszenia do samochodów

Sprężyny zawieszenia utrzymują ciężar samochodu w elastyczny sposób, dzięki czemu sprawiają, że jazda po nierównej powierzchni staje się bardziej płynna. Są one jednak odpowiedzialne za tłumienie raczej większych nierówności i nie radzą sobie z drganiami. Dlatego sprężyny do samochodów montowane są w parze z amortyzatorami, które tłumią drgania. W ten sposób jazda po nierównej przestrzeni staje się o wiele bardziej wygodna.

Wymiana sprężyn zawieszenia

Sprężyny zawieszenia ulegają uszkodzeniu na kilka sposobów. Po pierwsze jest to część eksploatacyjna, która zużywa się wraz z upływającymi kilometrami. Zwykle jest to około 100 tysięcy kilometrów i więcej. W pewnych sytuacjach może się jednak okazać, że sprężyny ulegną uszkodzeniu znacznie wcześniej. Tak przechodzimy do drugiego powodu, przez który ulegają uszkodzeniu. Jest nim jazda po nierównych drogach. Zmuszają one sprężyny do wzmożonej pracy, przez co zużywają się szybciej. Wzmożoną pracę sprężyn wymusza również częsta jazda z ładunkiem o dużej masie. Kolejnym powodem uszkodzenia sprężyn jest upływający czas, sprężyny zawieszenia, podobnie jak inne sprężyny są wykonane z elastycznego stopu metali, który niestety z czasem traci swoje właściwości i staje się narażony na pęknięcia. Ostatnim powodem jest zmora wszystkich części samochodowych, czyli rdza.

Jak jednak sprawdzić, że sprężyny trzeba już wymienić? Po pierwsze zauważysz, że twój samochód jest zawieszony niżej niż normalnie. Po drugie można zauważyć, że jeden ze zwojów sprężyny pękł i odpadł, przez co jest ona nieco krótsza. Łatwa do zauważenia jest też korozja na sprężynie. Jeśli jest ona tylko powierzchniowa, to nic się nie dzieje, ale jeśli rdza wdziera się głębiej, to taką sprężynę należy niezwłocznie wymienić. Jazda z niesprawną sprężyną prowadzi do wielu niebezpieczeństw, jak gorsze prowadzenie się pojazdu, dłuższa droga hamowania, czy wzmożona praca układów kontroli trakcji.