Nauka Życie codzienne

Wiara dla psychologów

Temat wiary to coś, o czym można usłyszeć stosunkowo często. Nie ma też co ukrywać, że mowa o temacie, który porusza się głównie w kontekście religii.

Wiara dla psychologów

Warto też pamiętać o tym, że poruszanie jakiegoś tematu nie oznacza, że sytuacja jest jasna. Weźmy sobie pod uwagę wiarę z punktu widzenia psychologów – czy wszyscy wiedzą, jak przedstawia się sytuacja?

Na wstępie należy zacząć od tego, że wiara może kojarzyć się z religią, ale takie skojarzenie to nie wszystko. Za przykład może posłużyć choćby wzięcie udziału w losowaniu – udział w losowaniu prawdopodobnie oznacza wiarę – wiarę w to, że uda się wylosować właściwą rzecz. Przechodząc już do sedna, możemy mówić o nadawaniu dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia, kiedy brakuje wystarczającej wiedzy. Gdy subiektywne prawdopodobieństwo określa się jako małe, można mówić o przypuszczeniu. Jeśli prawdopodobieństwo jest np. znikome, to znaczy, że mowa o czymś, czego nie należy wykluczać. Dobrze też mieć na uwadze, że twierdzenie będące przedmiotem wiary to nie jest coś, co musi zostać wyrażone słowami.

Wypada jeszcze odnotować, że wiara to ważny składnik nadziei. Nadzieję możemy określić jako życzenie zaistnienia czegoś przy jednoczesnej niepewności co do końcowego efektu. Gdy mówimy o sporych nadziejach, odnosimy się do pragnień, jak i realnych szans. Można też dodać, że przy wartościach skrajnych nadzieja nie istnieje – przy całkowitej pewności odczucia są wyłącznie pozytywne, natomiast przy niepewności jest dokładnie odwrotnie.

Teksty poświęcone życiu codziennemu znajdziesz również tutaj.