Aktualności Rozrywka

Buty neoprenowe – rodzaje

Uprawiając sporty wodne stopy są najbardziej narażoną częścią ciała – zarówno przez otarcia, obciążenia jak i wychłodzenie. Odpowiedni sprzęt, który ochroni stopy podczas windsurfingu, kitesurfingu, surfingu, żagli czy morsowania to podstawa. Buty neoprenowe to odpowiedź na to, w jaki sposób właściwie chronić stopy. Jeśli zastanawiasz się czemu akurat neopren to odpowiedź znajdzie się w dalszej części tekstu.

Czym jest neopren?

Jest to rodzaj materiału syntetycznego, inaczej kauczuku syntetycznego, który przypomina kauczuk naturalny, czyli gumę. Charakteryzuje go jednak dłuższa żywotność oraz większa wytrzymałość. Jeśli materiał ten zostanie poddany obróbce to właściwości nowo powstałej tkaniny pozwalają na zachowanie ciepła, zabezpieczenie przed każdymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi ale także na uniknięcie otarć czy zranień w wyniku nadepnięcia na coś w wodzie. Z neoprenu tworzy się buty neoprenowe, ale także inne części odzieży, która musi być wodoszczelna i termoizolacyjna.

Cechy butów neoprenowych

Standardowo buty neoprenowe tworzone są uniwersalne – zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Różnią się oczywiście rozmiarem, ale ogólna budowa pozostaje taka sama. Produkowane są neopreny krótkie (pod kostkę) i długie (za kostkę). Te wysokie mają większą grubość niż te niskie. Buty do wody produkowane są z zamkami albo ze szwami klejonymi, uszczelnionymi taśmą silikonową. Te z zamkami zapewniają mniej ciepła, trzeba to brać pod uwagę przy zakupie. Kolejną cechą jest zelówka, wykonana z gumy oraz taśmy regulujące z rzepem, które zapobiegają przesuwaniu się stopie w bucie. Jest to bardzo ważne przy sportach wodnych.

Zalety butów neoprenowych

Paski i rzepy mają także za zadanie chronić przed dostawaniem się wody od góry bądź piasku. Dodatkowo rzep ma też za zadanie stabilizować kości śródstopia, co ma dawać dodatkową stabilizację i bezpieczeństwo podczas manewrów na wodzie. Buty neoprenowe mogą posiadać dodatkowe wzmocnienie, które chroni stopę przed urazami. Są to jednak buty do wody droższe niż standardowe, uprawiając jednak sporty wodne przez dłuższy czas warto się w nie zaopatrzyć. Jednak ważne jest też, by but dawał odpowiednie czucie deski, co jest istotne przy tego typu sporcie. Neopren oraz dopasowany rozmiar sprawiają, że but idealnie przylega do stopy, dzięki czemu ruchy mogą być prezycyjne. Jednak taki rodzaj obuwia to także doskonała propozycja dla amatorów spacerów plażą czy morsów. W przypadku tych ostatnich – przy niskich temperaturach łatwo się zranić nawet tego początkowo nie czując.

Treść przygotowana przy współpracy z GoSUP.pl