Zdrowie Życie codzienne

Czy starość może nieść za sobą pozytywy?

Nie ma co ukrywać, że osoby w podeszłym wieku często mają spore problemy zdrowotne. Jest to coś jak najbardziej zrozumiałego, aczkolwiek czy jest to coś, na co należy się godzić? Wydaje się, że można mieć co do tego pewne wątpliwości. Warto również podkreślić, że ewentualne wątpliwości są słuszne.

Czy wszystkiego da się uniknąć?

Oczywiście trudno twierdzić, że każdego problemu da się uniknąć – chorób jest całe mnóstwo. Weźmy jednak pod uwagę, że niejednokrotnie możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej czy cukrzycy. Wymienione problemy to choroby cywilizacyjne, które uśmiercają tysiące osób, ale tak być nie musi. Mówiąc najprostszym językiem, chodzi o zdrowy styl życia – taki styl to podstawowy element profilaktyki i szansa na długie życie w zdrowiu.

Co wiemy na temat otaczającej nas rzeczywistości?

Warto także uwzględnić, że ludzie bardzo łatwo przyzwyczajają się do stereotypów. Trudno powiedzieć, z czego to wynika, ale w tym momencie liczy się coś innego – fakty. Trzeba wiedzieć, jak przedstawia się rzeczywistość. Można również dodać, że konieczna jest edukacja społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest też to, w jaki sposób patrzymy na seniorów.

Wypada także odnotować, że największy wpływ na pomyślne starzenie się (jeśli tak można stwierdzić) ma sport. Gdyby komuś zależało na szczegółach, możemy mówić o korzystnym wpływie na utrzymanie samodzielności i niezależności. Tyczy się to większości układów i funkcji organizmu! Ponadto mamy do czynienia ze wzmacnianiem odporności i zmniejszaniem ryzyka infekcji.

Poradzenie sobie ze strachem

Zatrzymajmy się jeszcze przy strachu – jeśli ktoś nigdy nie uprawiał sportu, niepokój można zrozumieć, ale to nie jest wymówka. Co więcej, na dobrą sprawę sytuacja jest prosta – jeżeli masz problem z wyborem aktywności, potrzebujesz profesjonalnego wsparcia.

Przez takie wsparcie należy rozumieć choćby rozmowę z fizjoterapeutą. Ważne jest też to, że lepsze zbędne wątpliwości niż błędne podejście. Uprawianie sportu wymaga stosownej wiedzy (jak wszystko zresztą).