Życie codzienne

O przyjaźni damsko-męskiej

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Można przypuszczać, że jest to pytanie, w przypadku którego ludzie mogą się denerwować – wydaje się, że wielu ludzi twierdzi, że przyjaźń damsko-męska jest niemożliwa. Taka przyjaźń jest jednak realna, ale trzeba przyznać, że sytuację należy określić skomplikowaną.

Co wiadomo?

Ocena powinna mieć miejsce, kiedy fakty zostają uporządkowane. Ponadto mowa o temacie, w przypadku którego nie pozostaje nic innego jak samodzielne podjęcie decyzji.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest przyjaźń damsko-męska? Odpowiedź na to pytanie może sprawiać niemałe trudności. Dla niezorientowanych – taką przyjaźń można określić substytutem związku (tyczy się to głównie osób mających problemy w życiu prywatnym). Warto też pamiętać o relacjach rodzinnych – ojciec z córką czy brat z siostrą to świetne przykłady, że nie zawsze możemy mówić o zabarwieniu erotycznym.

Oczywiście nie można też zapomnieć o drugiej stronie sytuacji – przyjaźń może okazać się dobrym budulcem do powstania prawdziwej miłości. Pojawia się też pytanie, czy coś w tym złego? Naturalnie nie ma jednej odpowiedzi – kluczowe są szczegóły życia prywatnego. Jeżeli obie osoby są samotne, przyjaźń zamieniona w miłość nie jest niczym złym. Istotne jest też to, że nie można doprowadzić do całkowitego zrezygnowania z przyjaźni – zauroczenie, fascynacja, pożądanie i atrakcyjność seksualna to nie wszystko.

Zniszczenie przyjaźni

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że może dojść do sytuacji, w której nie będzie przyjaźni i miłości. Chodzi o uczucie, które w dłuższej perspektywie okaże się pomyłką – przyjaźń zamieniona w miłość to zawsze pewne ryzyko. Ryzyko, które może kusić.

Dobrze też zastanowić się nad wytyczeniem określonych granic. Odpowiednie określenie granic to szansa na to, że wszystko będzie pod kontrolą. Szansa, gdyż miłość to coś, czego nie jesteśmy w stanie zaplanować (choć niektórzy mogą twierdzić inaczej).