Praca Życie codzienne

Co możemy powiedzieć o szacunku?

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że musimy żyć w trudnych czasach. Możemy o tym mówić długo – z jednej strony ciągle gdzieś się śpieszymy, a z drugiej trzeba zmagać się z pandemią. Powodów do narzekań nie brakuje, ale pamiętajmy o tym, że koncentrowanie się na narzekaniach to nie jest dobre podejście. Ponadto tematem tekstu jest coś innego – szacunek.

O czym mowa?

Zacznijmy może od pytania, czy potrafię zdefiniować szacunek? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wiele osób nie wie, czym jest szacunek. Co więcej, jest to temat, w przypadku którego najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na własnych odczuciach – trudno odpowiadać za wszystkich.

Niemniej jednak wyjaśnienie jest konieczne – szacunek polega na tym, że odmienne opinie innych traktowane są z dystansem. Można również powiedzieć, że chodzi o unikanie osądzania. Każda osoba ma prawo myśleć inaczej – teoretycznie jasne, a w praktyce chyba niekoniecznie. Oczywiście zawsze można dyskutować (czy nawet trzeba) – należy tylko pamiętać, że dyskusja powinna odbywać się na merytoryczne argumenty.

Efekt szacunku

Zawsze możliwe są wyjątki, ale warto zadać sobie pytanie, czy wiem, co gwarantuje szacunek? Gdyby pojawiła się jakaś wątpliwość, na pewno trzeba wziąć pod uwagę zjednywanie ludzi. Szacunek to coś, co przez większość osób powinno zostać docenione. Nie można również zapomnieć o wpływie na relacje interpersonalne (chodzi o interakcję uczuć i postaw), zawieranie nowych znajomości i przyjaźnie. Okazywanie szacunku możemy określić życiem bez konfliktów.

Jeżeli uważasz, że masz przed sobą sporo pracy, pamiętaj, że na efekty musisz poczekać. Mówiąc najprostszym językiem – nic nie dzieje się bez przyczyny.