Zdrowie

Czym jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne stanowi nową formę systemu cieplnego, która zyskuje na popularności. Jak działa w praktyce i czy koszty takiego ogrzewania nie górują nad zaletami? Jakie są niezbędne komponenty systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe w wersji elektrycznej wymaga zastosowania gotowych do montażu mat grzewczych, które generują ciepło i odpowiadają za jego rozprowadzanie po posadzce. Mata grzewcza składa się z kabla grzewczego otoczonego siatką samoprzylepną z włókna szklanego. Siatkę można dowolnie rozcinać, dopasowując układ kabli do indywidualnych warunków przestrzennych. Coraz większą popularność zyskują także folie grzewcze na podczerwień, pozwalające minimalizować koszty eksploatacyjne. Całą instalację pokrywa się wylewką betonową o grubości do 5 cm, a następnie wyposaża w termostat regulujący parametrami grzewczymi. Ogrzewanie podłogowe elektryczne prezentuje wiele zalet w stosunku do tradycyjnego konwekcyjnego systemu grzewczego. Przede wszystkim oferuje wygodną kontrolę temperatury w pomieszczeniach, gdyż sterowanie odbywa się za pomocą panelu naściennego lub aplikacji mobilnej. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania temperatury do potrzeb domowników, a także optymalizacji wydatków na energię elektryczną. Ogrzewanie elektryczne jest niezwykle łatwe w montażu, co generuje znaczne oszczędności już na samym początku inwestycji. Cechuje się także bezawaryjnością, dzięki czemu daje gwarancję wieloletniego użytkowania.

Decyzja o montażu ogrzewania elektrycznego w podłodze niesie pozytywne konsekwencje zdrowotne w postaci zmniejszonego ryzyka wystąpienia alergii. Powietrze nie podlega tak szybkiemu wysuszeniu jak w przypadku tradycyjnych grzejników, a mechanizm przekazywania ciepła przez promieniowanie powstrzymuje przez nadmiernym unoszeniem się kurzu.

Czy ten typ ogrzewania sprawdzi się w każdej przestrzeni?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach z dobrą izolacją podłogi. Nowoczesne domy stanowią idealny grunt pod montaż tego typu ogrzewania, ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Rozmawiając o ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, nie można pominąć kosztów eksploatacji. Są one minimalnie wyższe niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, jednak w pełni uzasadnione nowym wymiarem komfortu i ekologii. Nowoczesne technologie umożliwiają dalsze ograniczenie kosztów poprzez wykorzystanie folii grzewczych na podczerwień. Ich parametry grzewcze nie odbiegają od innych technologii, oferując natomiast niezrównany poziom wygody i znikome koszty eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może stać się całkowicie darmowe dla osób, które decydują się na połączenie go z panelami fotowoltaicznymi. Wówczas inwestor zyskuje kompletny system darmowej energii elektrycznej, wykorzystywanej do wszystkich celów bytowych.

W sklepie Termofol oferujemy pełne oprzyrządowanie do systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Proponujemy elektryczne maty grzewcze, jak również folie grzewcze na podczerwień. Nasz asortyment obejmuje również dekoracyjne panele grzewcze na podczerwień, termoregulatory, folie grzewcze pod lustro, a także zewnętrzne promienniki podczerwieni. Zachęcamy do odwiedzenia strony termofol.pl i zapoznanie się z kompleksowym katalogiem produktów, które stanowią bazę pod efektywny i ekonomiczny system ogrzewania.