Pozostałe

Jak wybrać techniczne szkło wzierne?

Nadzorowanie procesów produkcyjnych to bardzo ważny element, na który trzeba zwracać uwagę już na etapie planowania procesów. Aparatura przemysłowa musi pozwalać na kontrolowanie procesów, a nie zawsze da się to zrobić przy użyciu elektronicznych czujników. Dotyczy to przede wszystkim maszyn i instalacji, w których panują skrajnie niekorzystne warunki – wysoka temperatura oraz duże ciśnienie. Wówczas trzeba korzystać z niestandardowych materiałów.

Czym jest techniczne szkło wzierne?

Do materiałów o wysokiej wytrzymałości można zaliczyć szkło techniczne. Nie jest ono kruche, tak jak klasyczne szkło. Zapewnia też większą wytrzymałość od standardowego szkła hartowanego. Zastosowanie szkła technicznego jest bardzo szerokie. Służy ono przede wszystkim do tego, żeby optycznie kontrolować to, co dzieje się wewnątrz maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je także w procesach badawczych i nadzorczych. Szkło techniczne może utrzymywać długotrwały kontakt z substancjami szkodliwymi.

Zakup takiego szkła musi być dobrze przemyślany. Rozbudowany asortyment można znaleźć na https://www.continentaltrade.com.pl/. Parametry szkła technicznego trzeba określić już na etapie projektowania instalacji przemysłowych. Oznacza to, że projektant musi dobrze znać i przewidywać przebieg procesu technologicznego. Zależnie od tego, jakie warunki będą panowały w instalacji, szkło techniczne musi cechować się odpowiednimi parametrami i właściwościami.

Z czego robi się szkło techniczne?

Do produkcji szkła technicznego używa się różnych materiałów. Wybierając szkło techniczne, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak rodzaj cieczy, precyzyjność pomiaru oraz warunki pracy. Należy uwzględnić też wymiary – większy wziernik może wymagać grubszego szkła, ponieważ powierzchnia, na której działają na niego siły, jest większa. Szkło techniczne służące jako wziernik ma zwykle okrągły kształt. Warto pamiętać o tym, że trzeba je regularnie czyścić, żeby zachować odpowiednie parametry i przezierność.

Najprostsze szkło, które świetnie radzi sobie w kontakcie z gorącą wodą, wykonuje się z mieszanki opartej na sodzie i wapniu. Materiał o większej wytrzymałości wykonuje się z boru oraz krzemu. Chcąc uzyskać jeszcze lepsze właściwości, można wykorzystać materiał ceramiczny, kwarcowy, a nawet szafirowy. W ostatnim przypadku szkło jest w stanie wytrzymać bez żadnych problemów w temperaturze nawet do 2000 stopni Celsjusza. Pozwala to na jego wykorzystywanie w najbardziej wymagających procesach technologicznych.

Czy używanie szkła technicznego jest bezpieczne?

Głównym wymogiem wobec szkła technicznego jest to, żeby zapewniało ono wysoki poziom bezpieczeństwa. Musi być odporne na wysokie temperatury oraz agresywne substancje, a także uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Ważny jest także odpowiedni montaż tego typu szkła, ponieważ od tego w dużej mierze zależy, czy spełni ono swoje zadanie. Najlepszym sposobem na to, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, jest wybór sprawdzonego i uznanego producenta szkła technicznego.

Ze szkła technicznego korzysta się do monitorowania poprawności procesów, które zachodzą w urządzeniach i instalacjach przemysłowych i badawczych. Często pracuje się tam z środkami agresywnymi, takimi jak kwasy, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią wytrzymałość materiału. Wykorzystywanie szkła o podwyższonej wytrzymałości dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Nie należy wystawiać szkła technicznego na działanie temperatury i ciśnienia na granicy jego wytrzymałości. Może to prowadzić do niebezpieczeństwa.