Ciekawostki Nauka Zdrowie

Problemy z alkoholem

O alkoholu często mówi się w kontekście wypadków. Oczywiście nie ma w tym niczego dziwnego, ale dobrze też czasem spojrzeć na sytuację inaczej.

Wypadki drogowe

Wielokrotnie słyszy się o tym, że prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest niedopuszczalne. To ważne, ale należy też zadać sobie pytanie, co z tego wynika? Można odnieść wrażenie, że apele o bezpieczeństwo w dużej mierze nie trafiają tam, gdzie powinny. Nie ma też co ukrywać, że bezwzględnie konieczna jest zmiana. Nasuwa się tylko pytanie, w jaką stronę miałaby to być zmiana? Wydaje się, że obecnie brakuje pomysłów na rozwiązanie problemu. Niektórzy mogą jeszcze powiedzieć, że wprowadzono wyższe mandaty, ale przecież trudno stwierdzić, czy przełożyło się to na bezpieczeństwo. Można wręcz dodać, że prawdopodobnie jest tak, jak było (jeśli nie gorzej).

Powodów takiego stanu rzeczy może być mnóstwo, ale teraz skoncentrujemy się na ludziach, którzy nie prowadzą po alkoholu.

Troska o bezpieczeństwo?

Najłatwiej powiedzieć, że te osoby są odpowiedzialne. Nie ma w tym niczego dziwnego, ale dobrze też uwzględniać, że dziać się może wiele. Krótko mówiąc, należy liczyć się z alergią czy nietolerancją alkoholu. O szczegółach można rozmawiać i rozmawiać – wystarczy wziąć pod uwagę choćby wodnisty katar czy pokrzywkę lub czerwone plamy. Oczywiście trzeba również pamiętać, że jest to sprawa, w przypadku której nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy.

Z alkoholem wiążą się różnego rodzaju zagrożenia i jedyne, co należy zrobić, to je omijać.