Życie codzienne

Tematy tabu

Można odnieść wrażenie, że wokół nas nie brakuje tematów tabu. Dla jednych jest to jak najbardziej zrozumiałe, natomiast dla drugich mowa o złym podejściu. Jaka jest prawda?

Poszukiwanie prawdy

Rzecz jasna nie wszyscy muszą się ze wszystkimi zgadzać. Niemniej trudno stwierdzić, że obie strony mają rację. Ludzie są różni, ale wydaje się, że mowa o temacie, w przypadku którego można mieć niemałe wątpliwości.

Weźmy sobie za przykład rozmowy o pieniądzach – rozmowy o pieniądzach mogą krępować, ale czy to oznacza, że chodzi o coś, co możemy ignorować? Dość powiedzieć, że stosunkowo często słyszy się o dzieciach, które nie mają szacunku do pieniędzy. To bardzo źle i co najważniejsze, to nie wzięło się z niczego! Oczywiście szczera rozmowa nie daje gwarancji zmiany nastawienia – to danie sobie i dziecku szansy.

Nie sposób też nie wspomnieć o intymności – intymność może kojarzyć się ze sprawami dorosłych. Skojarzenie jest zrozumiałe, ale czy tylko tak można interpretować rzeczywistość? Krótko mówiąc, chodzi również o godność i prawo do zachowywania swoich prywatnych spraw. Są sprawy, które zostawia się dla siebie i ewentualnie dla bliskich.

Generator problemów

Naturalnie to tylko dwa przykłady. Co więcej, nie chodzi o wymienienie jak największej liczby przypadków – najważniejsze jest zrozumienie sytuacji. Co by nie mówić, można odnieść wrażenie, że tworzenie (jeśli tak można powiedzieć) tematów tabu sprzyja powstawaniu problemów.

Rzecz jasna trzeba też pamiętać o tym, że ze wszystkim da się przesadzić. Można wręcz stwierdzić, że życie polega na nieustannym poszukiwaniu balansu.

Teksty związane z życiem codziennym publikowane są także tutaj.