Aktualności

Multimetry cyfrowe przenośne – do czego służą? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Multimetry cyfrowe to urządzenia przeznaczone do cyfrowego pomiaru napięć różnego typu. Zarówno tych stałych, jak i zmiennych oraz rezystancji. Używa się ich w różnych branżach, głównie przemysłowych, warsztatowych i laboratoryjnych.

Działanie multimetrów

Multimetry cyfrowe dostępne pod linkiem https://www.tme.eu/pl/katalog/multimetry-cyfrowe-przenosne_112610/, to niezbędne sprzęty, które mierzą napięcia. Polega to dokładnie na przetworzeniu wartości danego napięcia na wartość czasu. Urządzenie samodzielnie oblicza wartość impulsów generatora, a następnie podaje poprawny wynik. W trakcie mierzenia napięcia multimetr cyfrowy samodzielnie uśrednia wszelkie zakłócenia. Dzięki temu woltomierze mają małą wrażliwość na wszelkie szumy i zakłócenia.

Multimetrem można również zmierzyć oporność danego elementu. Działa to na zasadzie odmierzania spadku napięcia na mierzonej rezystancji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu. Znajdziecie na niej nie tylko multimetry, lecz także wiele innych sprzętów – od półprzewodników, przez zautomatyzowane narzędzia, aż do modułów używanych w robotyce.

Wybór multimetru cyfrowego przenośnego

Multimetry cyfrowe różnią się funkcjami, zakresami pomiarowymi i rozdzielczością ekranu. Głównie dzieli się je ze względu na ręczne bądź automatyczne zakresy pomiarowe. Pierwszy rodzaj, inaczej zwany manualnym, multimetr posiada przełącznik. Służy do ręcznego ustalania odpowiedniego zakresu napięcia. To świetne rozwiązanie dla doświadczonych użytkowników, którzy są świadomi tego, jaki rząd wielkości chcą mierzyć. Takie rozwiązanie przekłada się na zwiększenie zasięgu pomiarowego i na zwiększenie dokładności otrzymanych wyników.

Drugi rodzaj multimetru cyfrowego ma automatyczną zmianę zakresu pomiarowego. To przyrząd dla początkujących użytkowników, którzy nie są w stanie określić samodzielnie zakresu napięcia albo po prostu nie chcą tego robić. Korzystanie z multimetrów cyfrowych automatycznych wymaga jedynie ustawienia odpowiedniej pozycji. Ta jest zależna od tego, co chce się zmierzyć. Po wykonaniu tego zadania należy zabrać się za mierzenie, a po chwili otrzymuje się gotowe wyniki, które można wykorzystać do dalszej pracy.

Budowa multimetrów

Multimetr zbudowany jest z obwodów scalonych, dzięki czemu jest niezawodny, a do tego niewielki. Małe rozmiary urządzenia pozwalają na wykorzystywanie go nie tylko jako przyrząd niezależny, lecz także jako blok systemu centralnej rejestracji. Sposób budowy multimetrów przyczynia się również do niewielkiego poboru mocy tego narzędzia, dzięki czemu całość jest tania i praktyczna w użyciu.