Aktualności

Jaką szerokość łóżka wybrać dla dwóch osób?

Około połowa wszystkich ludzi w krajach uprzemysłowionych źle śpi, chociaż powszechnie wiadomo, że sen zbyt krótki lub złej jakości jest niezdrowy. Co musisz zrobić, żeby dobrze spać? Najważniejszy jest wybór wygodnego łóżka oraz materaca o odpowiednich parametrach, które pozwolą na niezakłócony odpoczynek. Jakiej szerokości powinno być łóżko?

Popularne rozmiary łóżek

Określenia king size i queen size odnoszą się do rozmiarów . Szczególnie w branży hotelarskiej rozmiary łóżek są często określane terminami typu king size lub queen size. Łóżko typu king size to wyjątkowo duże łóżko podwójne, najlepsze dla dwóch osób i szczególnie odpowiednie dla osób wysokich. Łóżko king size to popularny w USA mebel i musi mierzyć co najmniej 180×200 cm. Łóżko queen size jest węższe i ma 160 cm szerokości.

Jakie zalety ma łóżko tapicerowane?

Łóżko tapicerowane to takie, którego zagłówek, a czasem także rama, pokryty jest tkaniną lub skórą. Wiele osób, szczególnie miłośników czytania przed snem, ceni miękkie wezgłowie, ponieważ nie musi już układać kilku poduszek, żeby wygodnie usiąść z lekturą w dłoni. Inni zwracają uwagę na poczucie bezpieczeństwa, które daje tkanina. Ponadto wysoki, tapicerowany zagłówek chroni ścianę przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Utrzymanie materiału w czystości nie jest kłopotliwe – wystarczy użyć podstawowych środków czyszczących. Ogromną zaletą takiego mebla jest jego ponadczasowy wygląd. Odpowiednio wyeksponowane, szerokie łóżko tapicerowane 180×200 cm spowoduje, że sypialnia będzie wygląda po królewsku.

Czy łóżko tapicerowane 180×200 jest wystarczająco szerokie?

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że słaba jakość snu szkodzi zdrowiu. Jeśli łóżko jest za krótkie, podczas snu automatycznie kulisz się, na przykład podciągając nogi do góry. To nie jest naturalna pozycja i może negatywnie wpływać na sen i powodować bóle kręgosłupa i mięśni. Drugą ważną cechą jest szerokość łóżka ze względu na liczbę osób, które docelowo będą w nim spały.

Zalecana szerokość łóżka pojedynczego to od 90 cm do 100 cm. Zaletą takiego mebla jest oszczędność miejsca i to, że doskonale nadaje się jako łóżko dla gości. Dla większego komfortu zalecana jest jednak szerokość 120 cm lub nawet 140 cm. Szersze warianty nadają się również dla dwóch osób. Podwójne łóżko, z którego regularnie korzystają dwie osoby, powinno mieć 180 cm szerokości. Jeśli sypialnia nie jest wystarczająco przestronna, może to również być 160 cm, ale nie mniej, ponieważ nie będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się podczas snu.

Wysokość łóżka – czy też jest ważna?

Tak, wysokość łóżka jest istotna podczas zakupu łóżka, ponieważ wiąże się z Twoim wzrostem. Najlepiej, gdy stopy dotykają podłogi, gdy na nim siedzisz. Podczas siedzenia miednica i kolana powinny być na tej samej wysokości. Jeszcze lepiej, jeśli miednica znajduje się nieco powyżej kolan. Dzięki dobraniu idealnej wysokości łóżka wstawanie jest łatwiejsze. Zwykle w łóżku dwuosobowym śpią dwie osoby o różnym wzroście. Wtedy potrzebny jest kompromis – najlepiej nadać priorytet wysokości łóżka dla osoby niższej. Optymalna wysokość łóżka wynosi od 45 cm do 60 cm.