Zdrowie Życie codzienne

Leczenie depresji

Jeżeli masz depresję, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebujesz leczenia. Warte podkreślenia jest również to, że leczenie depresji może kojarzyć się z psychiatrą, ale takie skojarzenie nie jest do końca dobre. Jeśli zidentyfikowanie objawów nie sprawia trudności, można liczyć na wsparcie lekarza pierwszego kontaktu.

Co możemy powiedzieć na temat leczenia?

Być może są osoby, które myślą, że do psychiatry potrzeba skierowania, ale nic podobnego. Ważne jest też to, że depresja może wiązać się z hospitalizacją i leczeniem w specjalnym ośrodku (rzecz jasna chodzi o najcięższe przypadki). Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym leczenie depresji to coś, co wzbudza wiele wątpliwości. Wydaje się też, że mowa o chorobie stosunkowo często negowanej. Oczywiście niesłusznie.

Musisz też wiedzieć, że leczenie depresji to proces długotrwały. Podczas leczenia stosuje się leki i psychoterapię. Krótko mówiąc, są to działania, które mają na celu poprawę nastroju. Warto też zaznaczyć, że zadania są nie tylko po stronie lekarzy – bardzo ważne jest choćby przyjrzenie się sobie.

Jak sobie pomóc?

Być może od razu pojawiło się pytanie, w jaki sposób osoba chora może sobie pomóc? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza, niż może się wydawać – chodzi o prowadzenie higienicznego i zdrowego trybu życia. Można również powiedzieć, że troska o życie sprowadza się do następujących spraw:

  • Sen – odpowiednio długi i regularny.
  • Relacje z innymi – bliskość, szczerość i autentyczność.
  • Ograniczenie stresu – większy dystans, spokój i normalizowanie nerwów.
  • Drobne przyjemności – dla siebie i bliskich.
  • Relacja ze sobą – akceptacja siebie to konieczność.
  • Aktywność fizyczna – minimum 3 razy w tygodniu przez ok. 45 minut.

Niektórzy mogą powiedzieć, że zalecenia są proste, ale osoba chora może mieć na ten temat zupełnie inne zdanie.