Praca Zdrowie Życie codzienne

Co możemy powiedzieć o pracoholizmie?

Pracoholizm to choroba! Być może niektórzy nie przyjmują tego do wiadomości, ale czy to coś zmienia? Jeżeli coś zmienia to tylko to, że możemy mówić o większym zagrożeniu.

Możliwe niezrozumienie

Trzeba przyznać, że z pracoholizmem może wiązać się niezrozumienie. Pewnie są osoby, które zadają sobie pytanie, jak można uzależnić się od pracy? Nie ulega wątpliwości, że praca kojarzy się raczej z czymś niezbyt przyjemnym. Można nawet powiedzieć, że kojarzy się z niesatysfakcjonującym wynagrodzeniem (ale to temat na inną historię). Z drugiej strony warto pomyśleć o innych uzależnieniach – choćby o uzależnieniu od alkoholu – czy ta choroba jest dla wszystkich zrozumiała?

Kiedy możemy mówić o chorobie?

Zastanawiasz się nad tym, czy możesz zmagać się z pracoholizmem? Oczywiście niełatwo mówić o konkretach, aczkolwiek każdy stan czymś się charakteryzuje. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czas spędzany w pracy – czy w tym zakresie doszło ostatnio do jakiejś zmiany? Dobrze też pomyśleć o uczuciach, jakie związane są z pracą. Pracoholizm powoduje, że człowiek nie zdaje sobie sprawy z upływającego czasu. Nie można też zapomnieć o zabieraniu pracy do domu – rzecz jasna chodzi o regularne zabieranie obowiązków (wydarzyć się może wiele). Nie sposób też nie wspomnieć o dzieleniu się pracą – załóżmy, że jest ktoś, komu można przekazać część obowiązków – czy dzielenie się pracą stanowi jakąś trudność?

Wymienione przykłady to tylko namiastka tego, o czym można powiedzieć. Pracoholizm charakteryzuje się różnymi objawami i wydaje się, że podanie kolejnych przykładów nie powinno sprawiać problemów. Pewnych cech możemy się domyślić.

Leczenie pracoholizmu

Jeżeli zmagasz się z pracoholizmem, musisz wiedzieć, że jest to choroba, którą możesz leczyć. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że powrót do zdrowia możliwy jest wyłącznie poprzez psychoterapię – problem ma podłoże ściśle psychologiczne. Dobrze także mieć na uwadze, że pracoholizm może przełożyć się na różne choroby (wystarczy wymienić choćby wylew mózgu czy zawał serca).

Nie można także zapomnieć o tym, że zerwanie z nałogiem to coś, co wymaga czasu – potrzeba wiele pracy.